Kolektívna zmluva 2022

"Krídla dávajú voľnosť, škola dáva rozlet."
      •  

        Kolektívna zmluva

         

        uzatvorená dňa 11. januára 2022 medzi zmluvnými stranami:

        s účinnosťou od 1.1.2022

         

        Základnou organizáciou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pri Základnej škole Konštantínova 1751/64, 09101 Stropkov zastúpeným  Mgr. Vladimírom  Želinským, predsedom  ZO OZ PŠaV pri ZŠ Konštantínova 1751/64 Stropkov                                              

        a

         

        Základnou školou Konštantínova 1751/64, 09101 Stropkov

         

         

        zastúpenou Mgr. Jaromírom Zacharom, riaditeľom Základnej školy

         

         

         

        Kolektívna zmluva na rok 2022

         

         

         

        uzatvorená dňa 11. januára 2022 medzi zmluvnými stranami:

        s účinnosťou od 1.1.2022

         

         

         

        Prvá časť

        Úvodné ustanovenia

         

        Článok 1

        Spôsobilosť zmluvných strán na uzatvorenie kolektívnej zmluvy

         

        1. ZO OZ PŠaV má právnu subjektivitu podľa zákona číslo 83/1990 Zb. o združovaní občanov, v znení neskorších predpisov a podľa článku 5 ods. 7, prvá veta stanov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku..

         

        1. Na účely tejto kolektívnej zmluvy sa môže používať na spoločné označenie odborovej organizácie a zamestnávateľa označenie „zmluvné strany", namiesto označenia kolektívna zmluva skratka „KZ",  namiesto označenia Zákona č. 311/2001Z. z., v znení neskorších úprav a predpisov - Zákonníka práce skratka „ZP", namiesto označenia Zákona č. 553/2003 Z. z., v znení neskorších predpisov o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme skratka „OVZ", namiesto Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2020 pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme  skratka „KZVS".

                   

        Článok 2

        Uznanie odborovej organizácie a zamestnávateľa

         

        1. Zamestnávateľ uznáva v zmysle § 230 - § 232 ZP ako svojho zmluvného partnera na         uzatvorenie tejto kolektívnej zmluvy odborovú organizáciu. Odborová organizácia uznáva zamestnávateľa ako zmluvného partnera na rokovanie a uzatvorenie tejto kolektívnej zmluvy.
        2. Zmluvné strany sa zaväzujú, že nebudú v budúcnosti, počas účinnosti tejto kolektívnej zmluvy, spochybňovať vzájomné oprávnenie vystupovať ako zmluvná strana tejto kolektívnej zmluvy.
        3. Zamestnávateľ sa zaväzuje rešpektovať právomoc odborov, vyplývajúcu z platných právnych predpisov ZO OZ PŠaV je v rámci svojej pôsobnosti oprávneným účastníkom tvorby predpisov a noriem, ktoré majú bezprostredný vplyv na sociálne, životné, pracovné a platové podmienky zamestnancov. Znenie týchto dokumentov, prípadne ich dodatkov, bude v dostatočnom časovom predstihu partnerskými stranami vzájomne prerokované a zároveň bude prihliadnuté na prípadné pripomienky a požiadavky odborového orgánu. V tomto smere môže odborová organizácia predkladať aj vlastné návrhy, podnety a varianty riešenia.

         

              Predseda Rady ZO OZ PŠaV je oprávnený :

        1. vstupovať na pracoviská zamestnávateľa v čase dohodnutom zo zamestnávateľom
        2. vyžadovať od vedúcich pracovníkov potrebné informácie a podklady týkajúce sa kolektívneho vyjednávania,
        3. podávať návrhy na zlepšenie pracovných podmienok,
        4. vyžadovať od zamestnávateľa, aby dal pokyn na odstránenie zistených nedostatkov,
        5. navrhovať zamestnávateľovi a iným orgánom, povereným kontrolou dodržiavania zákonnosti v pracovnoprávnych vzťahoch, aby podľa príslušných predpisov použili vhodné opatrenia voči vedúcim pracovníkom, ktorí porušujú pracovnoprávne predpisy, alebo povinnosti, vyplývajúce pre nich z KZ,
        6. vyžadovať od zamestnávateľa správy o tom, aké opatrenia boli vykonané na odstránenie nedostatkov, zistených pri výkone kontroly.

         

        1. Zmluvné strany budú podľa potreby vzájomne prizývať na svoje rokovania oprávnených zástupcov partnerskej strany, aby bola zabezpečená čo najlepšia vzájomná informovanosť.
        2. Pre členstvo alebo činnosť v odboroch, pre výkon odborovej funkcie, kritiku alebo spor, nebudú voči nikomu zo strany zamestnancov zamestnávateľa vyvodzované žiadne postihy, ani iné nepriaznivé opatrenia.

         

         

        Článok 3

        Pôsobnosť,  platnosť a účinnosť kolektívnej zmluvy

         

        1. Táto KZ upravuje individuálne a kolektívne vzťahy medzi zamestnávateľom a jeho zamestnancami a práva a povinnosti zmluvných strán.
        2. KZ je záväzná pre zmluvné strany a ich nástupcov. Vzťahuje sa na  zamestnancov, ktorí sú u zamestnávateľa v pracovnom pomere. KZ sa nevzťahuje na zamestnancov zamestnávateľa, ktorí u neho pracujú na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a na dohodu o brigádnickej práci študentov.
        3. KZ je platná dňom jej podpisu zmluvnými stranami. Účinnosť tejto KZ sa začína dňom 1. januára 2022 a končí 31. decembra 2022.

         

         

        Článok 4

        Zmena kolektívnej zmluvy

         

        1. KZ a jej rozsah sa môžu meniť len po dohode jej zmluvných strán, na základe písomného návrhu na zmenu KZ jednou zo zmluvných strán. Dohodnuté zmeny sa označia ako „doplnok ku KZ“ a číslujú sa v poradí, v akom sú uzatvorené.
        2.  Zmluvné strany sa zaväzujú doplnkom ku KZ zmeniť ustanovenia KZ, ak to ustanoví všeobecne záväzný predpis, ako aj ustanovenia KZ, ktoré zakladajú finančné nároky, a to v závislosti  od prideleného rozpočtu. Zmluvné strany môžu po vzájomnej dohode doplnkom k tejto KZ zmeniť aj iné ustanovenia tejto KZ bez  obmedzenia.

         

         

        Článok 5

        Oboznámenie zamestnancov s kolektívnou zmluvou

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje, po podpísaní dvoch rovnopisov KZ, jeden rovnopis doručiť predsedovi odborovej organizácie  v lehote 10 dní od jej podpísania.
        2. Odborová organizácia sa zaväzuje zabezpečiť oboznámenie zamestnancov zamestnávateľa s obsahom tejto KZ do 15 dní od jej doručenia.
        3. Nových zamestnancov, prijatých do pracovného pomeru, oboznámi  zamestnávateľ  s touto KZ v rámci plnenia povinností v zmysle §-u 47 ods. 2 ZP.

         

         

        Druhá časť

        Vzťahy zmluvných strán v dobe účinnosti kolektívnej zmluvy, riešenie kolektívnych sporov a individuálnych sťažností

         

        Článok 6

        Obdobie sociálneho mieru a jeho prerušenie

         

        1. Zmluvné strany rešpektujú obdobie platnosti tejto KZ ako obdobie sociálneho mieru s výnimkou, ak dôjde k porušeniu postupu podľa článku 4 ods. 1 tejto KZ.
        2. V prípade prerušenia sociálneho  mieru porušením postupu, uvedeného v článku 4 ods. 1 KZ, môžu zmluvné strany použiť aj krajné prostriedky na riešenie kolektívneho sporu, t. j. štrajk a výluku, pri splnení zákonných podmienok, stanovených zákonom č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní, v znení neskorších predpisov a podmienok, uvedených v tejto časti KZ.
        3. Právo zamestnancov na štrajk, zaručené článkom 37 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a Listinou základných práv a slobôd, tým nie je ustanoveniami predchádzajúcich odsekov, ani ničím iným obmedzené a zmluvné strany sa zaväzujú ho nespochybňovať.
        4. Členovia príslušného odborového orgánu sú povinní zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedia pri výkone svojej funkcie a ktoré boli zamestnávateľom označené za dôverné. Táto povinnosť trvá aj počas jedného roka po skončení výkonu funkcie, ak osobitný predpis neustanoví inak (§ 240, ods. 5 ZP). 

         

        Článok 7

        Riešenie kolektívnych sporov

         

        1. Kolektívnym sporom zmluvné strany rozumejú spor o uzatvorenie KZ alebo spor o uzatvorenie doplnku ku KZ, alebo spor o plnenie záväzku z KZ (ak nevzniká z neho nárok priamo zamestnancovi), v dobe účinnosti KZ alebo v dobe účinnosti jednotlivých záväzkov z nej.
        2. Zmluvné strany sa zaväzujú, ak kolektívny spor nevyriešia rokovaním do 30 dní od predloženia návrhu na uzatvorenie KZ, jej doplnku, alebo návrhu na vyriešenie sporu o plnenie záväzku z KZ, využiť sprostredkovateľa na riešenie sporu, zapísaného v zozname sprostredkovateľov na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej ministerstvo).
        3. Zmluvné strany, ak kolektívny spor nevyriešia pred sprostredkovateľom podľa predchádzajúceho odseku, zvážia  na základe spoločnej dohody využitie rozhodcu, zapísaného na ministerstve, aby rozhodol ich kolektívny spor.
        4. Zmluvné strany sa dohodli na sankcii, pre prípad, ak niektorá zmluvná strana odmietne podpísať žiadosť o určenie sprostredkovateľa, v zmysle ods. 2  tohto článku tak, že zmluvná strana, ktorá odmietne podpísať žiadosť o určenie sprostredkovateľa, zaplatí druhej zmluvnej strane sankciu za nesplnenie dohodnutého záväzku v sume 332 €. Zmluvná pokuta podľa predchádzajúcej vety je splatná do 15 dní od jej vyúčtovania povinnej zmluvnej strane. Odborová organizácia smie prípadne zaplatenú pokutu zamestnávateľom použiť len na  účel kolektívneho vyjednávania.

         

         

        Článok 8

        Riešenie individuálnych nárokov zamestnancov a vybavovanie ich sťažností

         

        1. Zmluvné strany sa zaväzujú rešpektovať právo zamestnanca na uplatnenie svojich individuálnych nárokov z pracovnoprávnych vzťahov a z tejto kolektívnej zmluvy prostredníctvom inšpekcie práce, alebo na súde, bez jeho obmedzovania v právach a povinnostiach v porovnaní s ostatnými zamestnancami.
        2. Zmluvné strany sa dohodli, že pri riešení sťažnosti zamestnanca budú postupovať objektívne, v súlade so všeobecne záväznými predpismi.

         

        Článok 9

        Zabezpečenie činnosti odborovej organizácie

         

        1. Zmluvné strany sa dohodli, že budú racionálne riešiť zabezpečenie nevyhnutnej prevádzkovej činnosti odborovej organizácie, aby mohla riadne vykonávať svoje poslanie.

        Na splnenie povinnosti vyplývajúcej z § 240 ods. 3 ZP sa zamestnávateľ zaväzuje, na dobu existencie odborovej organizácie poskytnúť jej bezplatne:

         

        1. priestory v budove školy, v ktorých bude pôsobiť výbor základnej organizácie, ktorý je jej   štatutárny orgán,
        2. priestory na konanie členských schôdzí,
        3. priestory v škole na zverejňovanie informácií o ochrane práce, o kolektívnom vyjednávaní, o pracovnoprávnych otázkach a odborovej činnosti, v záujme zabezpečenia riadnej  informovanosti zamestnancov,
        4. priestory na zasadnutia výboru ZO k pracovnoprávnym otázkam a problematike BOZP.

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje poskytovať pracovné voľno s náhradou mzdy predsedovi odborovej organizácie, ktorý je zvolený do orgánov Rady odborovej organizácie a do orgánov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, na zabezpečenie činnosti a poslania odborovej organizácie v rozsahu 4 hod. mesačne.
        2. Zamestnávateľ poskytne členom organizácie  na základe dohody s predsedom ZO na pripomienkovanie legislatívy súvisiacej so školskými zamestnancami najviac 3 dni z fondu pracovného času.

                                                                                                                                              

         

        Článok 10

        Náklady na kolektívne vyjednávanie a zrážky  členských príspevkov odborárov

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca vo výške najmenej 0,50 % čistého mesačného príjmu člena a udržiavacích ČP  sa posiela na číslo účtu:

         IBAN : SK 8209000000000011491378 a 0,50 % na číslo účtu ZO SK

        IBAN : SK 0309000000000540151918 

        1. Odborová organizácia sa zaväzuje poskytnúť zamestnávateľovi na splnenie jeho povinnosti uvedenej v predchádzajúcom odseku všetky zúčtovacie údaje a písomné dohody o zrážkach zo mzdy zamestnancov, nimi vlastnoručne podpísané.

         

        Tretia časť

        Záväzky práva a povinnosti zmluvných strán a zamestnancov v oblasti odmeňovania

         

        Článok 11

        Platové  podmienky

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje, že odmeňovanie zamestnancov bude dôsledne realizovať podľa zákona č. 553/2003 Z.z ,v znení neskorších predpisov.

                                                         

        Článok 12

        Príplatky, odmeny a náhrady za pohotovosť

         

        Novelizovaný zákon č. 414/2021 Z.z. je zák. č. 553/2003 Z.z., v ktorom došlo k nasledovným zmenám:

        1. osobný príplatok (resp. jeho konkrétna časť), ktorého poskytnutie je naviazané na vykonávanie určitej činnosti sa odoberie po skončení výkonu danej činnosti. Touto zmenou sa zavádza možnosť automatizovať poskytovanie osobného príplatku v súvislosti s výkonom konkrétnych činností. Ide o znenie §10 ods. 2 v ktorom sa vkladá nasledovné ustanovenie: „Ak sa poskytuje osobný príplatok z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovných povinností, poskytuje sa osobný príplatok zamestnancovi počas trvania dôvodu, na základe ktorého mu bol priznaný. Po skončení vykonávania práce nad rámec pracovných povinností zamestnávateľ zamestnancovi osobný príplatok odoberie alebo zníži na úroveň, ktorá zodpovedá sume osobného príplatku pred jeho priznaním alebo zvýšením z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovných povinností.“
        2. príplatok za profesijný rozvoj za absolvovanie rozširujúceho štúdia sa zvyšuje na výšku 12% z pôvodnej výšky 6%. Ide o §14e ods. 1 písm. a) „12 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, za úspešné absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa osobitného predpisu“. Zároveň sa ruší limit na maximálnu výšku príplatku za profesijný rozvoj zloženého z inovačného vzdelávania.

         

         

        Článok 13

        Plat a náhradné voľno za prácu nadčas

         

        1. Plat za prácu nadčas sa systematicky mení tak, že sa odstraňuje aplikačný problém v súvislosti s platením času počas čerpania náhradného voľna, keď sa náhrada platu mala poskytovať za čas vzniku nadčasovej práce. V súvislosti s novelou sa zaviedlo, že ak sa strany dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, táto sa zúčtuje v čase, kedy dôjde k jeho čerpaniu, nie v čase kedy vzniklo. Zároveň sa skracuje čas, kedy je možné náhradné voľno po vzniku nadčasovej práce čerpať z 3 mesiacov na 2 mesiace. Ide o nové znenie §19 ods. 1: „Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna. Za čas čerpania náhradného voľna patrí zamestnancovi funkčný plat, ktorý sa zúčtuje za čas čerpania náhradného voľna za prácu nadčas; zvýšenie podľa prvej vety za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas dvoch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.“

         

        Článok 14

        Príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie

         

        (1.)      Výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie v zamestnávateľských zmluvách uzatvorených počas roka 2022 je najmenej 2 %  z objemu zúčtovaných platov zamestnancov zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             U zamestnávateľa, u ktorého sa v   kolektívnej zmluve uzatvorenej do 31. decembra 2021 dohodla určitá výška platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, a u zamestnávateľa, ktorý uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou do 31. decembra 2021, zostáva dohodnutá výška platenia príspevkov zachovaná a v roku 2022 je najmenej 2 % z objemu zúčtovaných platov zamestnancov zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení.

        Ak zamestnávateľ má uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu, ale nemá uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, s ktorou má uzatvorenú účastnícku zmluvu jeho zamestnanec, je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s touto doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, a to do 30 dní odo dňa, v ktorom sa zamestnávateľ o tejto skutočnosti dozvedel. V  kolektívnej zmluve môžu zmluvné strany dohodnúť, že ak zamestnávateľ nemá uzatvorenú žiadnu zamestnávateľskú zmluvu, uzatvorí zamestnávateľskú zmluvu s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, s ktorou má uzatvorenú účastnícku zmluvu jeho zamestnanec do 30 dní odo dňa, v ktorom sa zamestnávateľ o tejto skutočnosti dozvedel.

         

         

        Štvrtá časť

        Spolurozhodovanie a súčinnosť zmluvných strán v pracovnoprávnej oblasti

         

        Článok 15

        Pracovné podmienky, podmienky zamestnávania a úprava spolurozhodovania, prerokovania uplatnenia práva na informácie a na kontrolnú činnosť v tejto oblasti

         

        1. Pracovný čas  zamestnanca je 37 a 1/2 hodiny týždenne; pracovný čas zamestnanca,   ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke je 36 a 1/4 hodiny týždenne a pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke je 35 hodín týždenne.
        2. Základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, osobitná stupnica platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov a platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa zvýšia od 1. júla 2022 o 3 %. Zmluvné strany sa zaväzujú, že zvýšenie platových taríf v zmysle tohto bodu alebo prípadnej zmeny zákona o odmeňovaní nebude mať nepriaznivý vplyv na výšku ostatných zložiek funkčných platov, ktoré boli zamestnancom priznané.
        3. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce nad rozsah ustanovený v § 76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce v sume jeho funkčného platu.
        4. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah ustanovený v § 76a ods. 1 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca. Pri skončení pracovného pomeru a po priznaní predčasného starobného dôchodku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah § 76a ods. 2 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca
        5. Zamestnávateľ poskytne v druhom polroku 2022 zamestnancovi na jeho žiadosť podľa

        § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce jeden deň pracovného voľna; za čas pracovného  voľna patrí zamestnancovi náhrada funkčného platu.

         

        1. vyžiadať si predchádzajúci súhlas odborovej organizácie alebo rozhodnúť po dohode s ňou

                  v nasledovných prípadoch:

        • vydanie pracovného poriadku u zamestnávateľa (§ 12 ZOVZ),
        • výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru zástupcom zamestnancov,  na ktorých   sa  vzťahuje zvýšená  ochrana (§ 240 ods.9  ZP),
        • vydanie predpisov a pravidiel o BOZP (§ 39 ods.2 ZP),          
        • nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 87 ods.2 ZP),
        • zavedenie konta pracovného času (§ 87a ods.1 ZP),
        • dohodnutie vyrovnávacieho obdobia konta pracovného času (§ 87a ods. 2 ZP),
        • zavedenie pružného pracovného času (§ 88 ods. 1 ZP),
        •  určenie začiatku a konca pracovného času a na rozvrh pracovných zmien (§ 90 ods.4 ZP),
        •  určenie rozsahu a podmienok práce nadčas (§97 ods.6 a 9 ZP),
        •  rozsah a podmienky práce nadčas (§ 97 ods. 9 ZP),
        • vymedzenie okruhu ťažkých telesných prác a duševných prác, pri ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia zamestnancov (§ 98 ods.9 ZP),
        •  prijatie plánu dovoleniek na príslušný rok (§ 111 ods.1 ZP),
        • na určenie hromadného čerpania dovolenky (§ 111 ods.2 ZP),
        • určenie prídelu do sociálneho fondu, jeho čerpaní a použití a poskytnutí príspevku odborovej organizácii(§ 3, § 7 ods. 3 zák.č.152/1994 Z. z. o sociálnom fonde);
        • stanovenie podmienok, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci (§ 152 ZP),

         

        1. písomne informovať odborovú organizáciu najmä:

         

             Ak má dôjsť k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov najneskôr 1    mesiac predtým                                                                                                                    

        1. dátume alebo navrhovanom dátume prechodu                            
        2. dôvodoch prechodu                      
        3. pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnanca
        4. plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov (§ 29 ods. 1 ZP),                                  

             - o dohodnutých nových pracovných pomeroch u zamestnávateľa a raz za.....

             (§ 47 ods. 4 ZP), - o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili

                  (§ 48 ods.8 ZP),  - o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas (§  49 ods. 6 ZP),                                                                                                                                               

               Pri hromadnom prepúšťaní o                              

        1. dôvodoch hromadného prepúšťania                                                                       
        2. počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať  
        3. celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva                           
        4. dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať                        
        5. kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer skončiť

             (§ 73 ods2ZP), - o výsledkoch prerokovania opatrení na zamedzenie hromadnému prepúšťaniu (§ 73 ods.2 a  4 ZP),                                                                                                                                         

              - zrozumiteľným spôsobom na začiatku roka,  po prijatí rozpočtu, potom štvrťročne a na konci roka za celý rok,  o svojej hospodárskej a finančnej situácii a o predpokladanom  vývoji jeho činnosti; v       rámci toho aj o limite mzdových prostriedkov na príslušný  rok, ktoré mu   určil  zriaďovateľ, ako aj o jeho zmenách, o použití mzdových  prostriedkov a poskytovať hospodárske rozbory  a štatistické výkazy (§ 229 ods.1,2 ZP);

         

        1. vopred prerokovať s odborovou organizáciou najmä:

         

        1. rovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 86 ods.1 ZP),
        2. opatrenia zamestnávateľa pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (§ 29  ods.2 ZP),                                                                                         
        3.  opatrenia, ktoré môžu predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov (§ 73 ods. 2 ZP),          
        4. výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru (§ 74 ZP),          
        5.  zavedenie pružného pracovného času (§ 88 ods.1 ZP),                            
        6. zavádzanie noriem spotreby práce a ich zmien (§ 133, ods. 3 ZP),
        7. dočasné prerušenie výkonu práce zamestnancovi (§ 141a ZP),            
        8. rozhodnutie, či ide o neospravedlnené zameškanie práce (§ 144a ods
        9. stanovenie podmienok, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky , prekážok v práci alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci  (§ 152 ods.8,  písm. a/ ZP),                                                                
        10.  umožnenie stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných  zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom (§ 152 ods. 8 písm. b/ ZP,                                  
        11.  rozšírenie okruhu osôb, ktorým zabezpečí stravovanie (§ 152 ods.8 písm. c/ ZP), - opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie  (§   153 ZP),                                                                              
        12.  opatrenia na utváranie podmienok na zamestnávanie zamestnancov so zmenenou pracovnou  schopnosťou (§ 159 ods. 4 ZP),                                                
        13.  požadovanú náhradu škody a obsah dohody na jej náhradu od zamestnanca (§ 191 ods. 4 ZP),          
        14. rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za škodu zamestnancovi a jej náhrady pri   pracovnom   úraze alebo chorobe z povolania (§ 198 ods. 2 ZP),                     
        15. stav, štruktúru a predpokladaný vývoj zamestnanosti a plánované opatrenia, najmä, ak je  ohrozená  zamestnanosť (§ 237 ods.2 písm. a/ ZP),                                 
        16. zásadné otázky podnikovej sociálnej politiky, opatrenia na zlepšenie hygieny pri práci   a pracovného prostredia (§ 237 ods.2 písm. b/ ZP),                                 
        17.  rozhodnutia, ktoré môžu viesť k zásadným zmenám v organizácii práce alebo v zmluvných   podmienkach (§ 237 ods.2 písm. c/ ZP ),                        
        18. organizačné zmeny, za ktoré sa považujú obmedzenie alebo zastavenie činnosti  zamestnávateľa alebo jeho časti, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zmena právnej formy zamestnávateľa(§ 237 ods.2 písm. d/ ZP),
        19. opatrenia na predchádzanie vzniku úrazov a chorôb z povolania a na ochranu zdravia   zamestnancov (§ 237 ods.2 písm. e/ ZP)

         

         

        d)   umožniť odborovej organizácii vykonávanie kontrolnej činnosti v oblasti dodržiavania pracovnoprávnych predpisov vrátane mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z tejto kolektívnej zmluvy a za tým účelom jej poskytovať potrebné informácie, konzultácie a doklady (§ 239 ZP).

        Poznámka:

        Prerokovaním sa rozumie povinnosť písomne oboznámiť odborový orgán s príslušným návrhom a požiadať ho o stanovisko. K tomuto účelu mu zamestnávateľ poskytuje potrebné informácie, konzultácie a doklady a v rámci svojich možností prihliada k jeho stanoviskám.

         

         

        Článok 16

        Záväzky odborovej organizácie

         

        1. Odborová organizácia sa zaväzuje informovať zamestnávateľa o situácii vedúcej k porušeniu sociálneho mieru z jej strany a zo strany zamestnancov.
        2. Odborová organizácia sa zaväzuje prizývať na zasadnutia svojich najvyšších orgánov zástupcu zamestnávateľa, za účelom hodnotenia plnenia záväzkov z KZ.
        3. Členovia výboru odborovej organizácie sa zaväzujú zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedeli pri výkone funkcie a ktoré nie sú všeobecného charakteru. Zároveň sa v plnej miere zaväzujú dodržiavať  ustanovenia zamestnávateľa  a interné smernice k poskytovaniu informácií.
        4. Odborová organizácia sa zaväzuje informovať zamestnávateľa o každej zmene v odborovom orgáne základných organizácií, pôsobiacich u zamestnávateľa.

         

         

        Piata časť

        Vzájomné záväzky v oblasti starostlivosti o zamestnancov

         

        Článok 17

        Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

         

         

        1. Zamestnávateľ v rozsahu svojej pôsobnosti a v súlade s ustanoveniami  § 147 ZP a §§ 5 až 10 zákona  NR SR  č.  124/2006 Z. z. o BOZP v znení neskorších predpisov  sa zaväzuje sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a na ten účel vykonávať potrebné opatrenia vrátane zabezpečovania prevencie, potrebných prostriedkov a vhodného systému na riadenie ochrany práce.
        2.  Zamestnávateľ v záujme toho sa zaväzuje :
        1. zaraďovať zamestnancov na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav, schopnosti a  kvalifikačné predpoklady a odbornú spôsobilosť (§ 6 ods. 1 písm. o/ zákona o BOZP),
        2. bezodkladne oznámiť vznik registrovaného pracovného úrazu príslušnému odborovému orgánu (§ 17 ods.5 písm. a) bod 1  zákona o BOZP),
        3.  pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP, so zásadami bezpečnej práce,   zásadami  bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť (§ 7 ods.1 zákona o BOZP),
        4. odstraňovať nedostatky zistené kontrolnou činnosťou (§ 9 ods.2 zákona o BOZP),
        5. vypracovať zoznam poskytovaných OOPP na základe posúdenia rizika a hodnotenia  nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia (§ 6 ods.2 písm. a/ zákona o BOZP),
        6. poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, bezplatne OOPP (§ 6 ods.2 písm. b/ zákona o BOZP),
        7. poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv, ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu ( 6 ods. 3 písm. a/ zákona o BOZP),
        8. zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia a  počas mimoriadne teplých dní poskytuje  navyše nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych látok stratených potením a dýchaním a poskytovať im umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky na zabezpečenie telesnej hygieny (§ 6 ods. 3 písm. b/ zákona o BOZP),
        9. zamestnávateľ je povinný vymenovať jedného zamestnanca alebo viacerých              zamestnancov za zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť, a to na základe návrhu príslušného   odborového orgánu, zamestnaneckej rady alebo voľby zamestnancov, ak u zamestnávateľa nepôsobí odborový orgán alebo zamestnanecká rada,

             zamestnanca možno navrhnúť alebo zvoliť za zástupcu zamestnancov pre    bezpečnosť                                                                                                                                                                                                                                                                                     len s jeho písomným súhlasom,

           jeden zástupca zamestnancov pre bezpečnosť u zamestnávateľa  môže zastupovať najviac 50 zamestnancov,

        1. zabezpečiť zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť na plnenie ich úloh vzdelávanie, poskytnúť im v primeranom rozsahu pracovné voľno s náhradou mzdy a vytvoriť nevyhnutné podmienky na výkon ich funkcie (§ 240 Zákonníka práce a § 19 ods. 5 zákona o BOZP),
        2. kontrolovať či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu (§ 9 ods. 1 písm. b/ zákona o BOZP),
        1. kontrolovať určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa (§ 9 ods.1 písm. b/ zákona o BOZP),
        1. umožniť vykonávanie kontroly nad stavom BOZP príslušnému odborovému orgánu a povereným pracovníkom OZPŠ a V (ZIBP) (§ 149 ZP a § 29 zákona o BOZP),
        2. znášať náklady spojené so zaisťovaním BOZP a nepresúvať ich na zamestnancov (§ 6 ods.11 zákona o BOZP).
        3. vykonávať, v spolupráci s príslušným odborovým orgánom, každoročne  previerku BOZP (spravidla v mesiaci apríl) na všetkých pracoviskách, za aktívnej účasti všetkých zamestnancov.

         

        Článok 18

        Kontrola odborových orgánov v oblasti BOZP

         

        1. Odborová organizácia sa zaväzuje  vykonávať kontrolu nad stavom BOZP u zamestnávateľa.
        2. Odborová organizácia v záujme toho bude  v súlade s § 149 ZP
        1. kontrolovať ako zamestnávateľ plní svoje povinnosti v starostlivosti o BOZP a či sústavne  utvára podmienky bezpečnej a zdravotne neškodnej práce, pravidelne preverovať pracovisko a zariadenie zamestnávateľa pre zamestnancov a kontrolovať hospodárenie zamestnávateľa s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami,
        2. kontrolovať či zamestnávateľ riadne vyšetruje príčiny pracovných úrazov, zúčastňovať sa na zisťovaní príčin pracovných úrazov a chorôb z povolania, prípadne ich sami vyšetrovať,
        3. požadovať od zamestnávateľa odstránenie nedostatkov v prevádzke, na strojoch a zariadeniach, alebo pri pracovných postupoch a prerušenie práce v prípade bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia zamestnancov a ostatných osôb zdržiavajúcich sa v priestoroch alebo pracovisku zamestnávateľa s jeho vedomím,
        4. upozorniť zamestnávateľa na prácu nadčas a nočnú prácu, ktorá by ohrozovala bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov,
        5. zúčastňovať sa na rokovaniach o otázkach BOZP.

         

        1.  Zamestnávateľ sa zaväzuje, v spolupráci s odborovou organizáciou, zhodnotiť minimálne:
        1. krát ročne rozbor pracovnej neschopnosti, úrazovosti a úrovne BOZP, vrátane návrhov a opatrení, smerujúcich k zlepšeniu stavu,
        2. 1- krát ročne rozsah a podmienky poskytovania OOPP, v súlade s nariadením vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP.

         

        Článok 19

        Zdravotnícka starostlivosť

         

        Zamestnávateľ sa zaväzuje:

        1. vybaviť pracoviská príslušnými hygienickými pomôckami a stav lekárničiek udržiavať v zmysle platných noriem,
        2.  počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca výška náhrady príjmu je v období
        3. od prvého do tretieho dňa pracovnej neschopnosti 25% denného vymeriavacieho základu zamestnanca,
        4. od štvrtého do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca 55 %denného vymeriavacieho základu (Čl. 3, ods. 2 KZVS).
        5. zabezpečiť preventívne lekárske  prehliadky vo vzťahu k práci  zamestnancom  školskej jedálne na svoje náklady 1x za 2 roky
        6. zabezpečiť pedagogickým a odborným zamestnancom v pracovnom čase preventívne psychologické poradenstvo najmenej jedenkrát ročne a umožniť im absolvovať tréning, zameraný na predchádzanie a zvládanie agresivity, na sebapoznanie a riešenie konfliktov – v zmysle §55 POZ.

         

                                                                                                                                                           Článok 20

        Stravovanie

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje v zmysle § 152 ZP zabezpečovať zamestnancom vo všetkých pracovných zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.
        2. Zamestnávateľ bude  zabezpečovať stravovanie podaním jedného teplého hlavného jedla    v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom zariadení. Za pracovnú zmenu sa  pre tento účel považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena zamestnancov krytej plavárne presiahne viac ako jedenásť hodín, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, okrem teplého hlavného jedla, stravovaciu poukážku podľa posledného bodu tohto článku.
        3. Zamestnávateľ prispieva  na stravovanie z rozpočtu zamestnávateľa sumou vo výške 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov.
        4. Zamestnávateľ umožní bývalým zamestnancom, dôchodcom stravovanie v školskej jedálni za podmienok stanovených vyhláškou.
        5. Zamestnávateľ   sa   zaväzuje   prispievať  na stravovanie aj zo sociálneho fondu v zmysle zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov v sume 0,65 € na jedno hlavné jedlo do 31. júla 2022
        6. Zamestnávateľ   sa   zaväzuje   prispievať  na stravovanie aj zo sociálneho fondu v zmysle zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov v sume 0,80 € na jedno hlavné jedlo od 1. augusta 2022
        7. V prípade, že vlastné stravovacie zariadenie nebude v prevádzke, zamestnávateľ zabezpečí stravovanie zamestnancov prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá ma oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby. Cenou jedla je hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zakona116/2022 Z.z. v znení neskorších predpisov a na rok 2022 predstavuje 4,50 €

         

         

        Článok 21

        Starostlivosť o kvalifikáciu

         

        Zamestnávateľ sa zaväzuje starať sa o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov, prípadne jej zvyšovanie, dodržiavať § 3 ods.3 a 5 OVZ a aby zamestnanci boli zamestnávaní prácami zodpovedajúcimi  dosiahnutej kvalifikácii.

        1. Zamestnancom, ktorí si zvyšujú kvalifikáciu a majú uzavreté príslušné dohody so zamestnávateľom, bude poskytovať pracovné úľavy a ekonomické zabezpečenie podľa platných predpisov.
        2. Zamestnávateľ poskytne pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi  pracovné voľno s náhradou funkčného platu v rozsahu:
        3. päť pracovných dní v kalendárnom roku na účasť na kontinuálnom vzdelávaní,
        4. ďalších päť pracovných dní na prípravu a vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.
        1. Ak trvá pracovný pomer pedagogického zamestnanca len v období školského vyučovania, vzniká mu za každý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru nárok na pol  dňa pracovného voľna podľa odseku 3 písm. a).
        2. Pracovné voľno podľa odseku 3 čerpá pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec po dohode so zamestnávateľom, spravidla,  keď je obmedzená alebo prerušená prevádzka pracoviska.

         

        Článok 22

        Individuálne vzťahy, právne nároky a práva zamestnancov z tejto KZ a KZVS.

         

        1. V záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok a podmienok zamestnávania sa predlžuje výmera dovolenky na zotavenie nad rozsah ustanovený v § 103 ZP u pedagogických zamestnancov a u odborných zamestnancov o jeden  týždeň a u nepedagogických zamestnancov o dva týždne.
        2. Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, odborného zamestnanca, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je deväť týždňov v kalendárnom roku
        3. Od 1.1.2022 bude účinná novela zák. č. 138/2019 Z.z. (č. 414/2021 Z.z.), ktorá upravuje poskytnutie odstupného pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorým pracovný pomer skončí uplynutím školského roka v ktorom dovŕšia 65 rokov veku, resp. v prípade riaditeľov uplynutím funkčného obdobia v ktorom dovŕšia 65 rokov veku. Poskytnutie odstupného sa spravuje režimom ako pri organizačných zmenách, preto nie je potrebné dojednať si osobitný záväzok v KZ, ktorý by určoval výšku odstupného, pretože výška je daná dojednaním výšky odstupného ako je to pri výpovedi z tzv. organizačných dôvodov. Uvedené odstupné bude patriť všetkým zamestnancom, ale je potrebné prihliadnuť aj na skutočnosť, že ak by došlo k uzavretiu pracovného pomeru s tým istým zamestnávateľom na ďalší školský rok, zamestnanec by musel odstupné vrátiť zamestnávateľovi, ak sa v novej pracovnej zmluve/dodatku nedohodnú, že zamestnanec odstupné vrátiť nebude musieť
        4. Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ZP, ods. 1 písm. a) alebo b), alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
        • Jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,
        • Dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,
        • Trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov
        • Štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 20 rokov /§ 76 ods.1/
        1. Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 pism. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu odstupné v sume:
        • Jedného funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky
        • Dvojnásobku funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
        • Trojnásobku funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
        • Štvornásobku funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
        • Päťnásobku funkčného platu, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov

        V zmysle KZVS čl. II. ods. 4 zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné nad rozsah ustanovený v § 76 ods. 1 a ods 2 ZP v sume jedného funkčného platu zamestnanca.

         

        Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak sú výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď zo strany zamestnávateľa  do 7 pracovných dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom  a okamžité skončenie pracovného pomeru do 2 pracovných dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom.

        1. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné v sume dvoch funkčných platov zamestnanca. Pri prvom skončení pracovného pomeru a po priznaní predčasného starobného dôchodku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné v sume dvoch funkčných platov zamestnanca.

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje vyplatiť zamestnancovi odmenu za pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 rokov a to takto :
        • Od 0 – do 3   rokov odpracovaných u zamestnávateľa  -   30%  funkčného platu
        • Od 3 -  do 10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa –   60%  funkčného platu
        • Viac ako    10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa – 100%  funkčného platu

         

        4.) Pedagogickí a ostatní zamestnanci školy čerpajú dovolenku v čase letných prázdnin. Ak z objektívnych dôvodov nemôže zamestnanec vyčerpať dovolenku v čase letných prázdnin, umožní mu zamestnávateľ čerpať dovolenku v čase vedľajších prázdnin. Nevyčerpanú RD za príslušný  kalendárny rok môže zamestnávateľ nariadiť čerpať zamestnancovi. Zamestnávateľ umožní zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku za riadny kalendárny rok čerpať do konca apríla nasledujúceho kalendárneho roka.

        1. Zamestnávateľ umožní zamestnancovi čerpať neplatené voľno v trvaní najviac troch  mesiacov (individuálne), z veľmi vážnych dôvodov.
        2. Zamestnávateľ  umožní čerpať 5 dní dovolenky na zotavenie aj počas školského roka, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody, pokiaľ nedochádza k jej opakovanému čerpaniu. Každá žiadosť sa bude posudzovať individuálne s dostatočným predstihom.
        3. Zamestnávateľ umožní zamestnancom využívať krytú plaváreň a sauny na regeneráciu svojich síl.

         

        Článok 23

        Prekážky v práci

         

         Zamestnávateľ sa zaväzuje v čase obmedzenej prevádzky školského zariadenia umožniť pedagogickým zamestnancom prácu mimo pracoviska na samovzdelávacie aktivity v dĺžke 5 dní v kalendárnom roku s náhradou mzdy. Tento článok možno použiť aj pri iných prekážkach v práci na strane zamestnávateľ.

         

         

        Článok 24

        Práca z domu (Homeoffice)

         

        V dôsledku riešenia nepriaznivej epidemickej situácie poukazuje zväz na stále účinnú odchylnú právnu úpravu.

        Ide hlavne o znenie §250b Zákonníka práce v znení zákona č. 412/2021 Z.z., ktorý nadobudol účinnosť 15.11.2021:

         

        1. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a počas dvoch mesiacov po ich odvolaní platia ustanovenia prvej časti až desiatej časti s odchýlkami uvedenými v odsekoch 2 až 9.
        2. Počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu

        a) zamestnávateľ je oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje,

        b) zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.

        3. Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný zamestnancovi oznámiť najmenej dva dni vopred, ak sa so zamestnancom nedohodne na kratšej dobe, a s platnosťou najmenej na týždeň

        4.  Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej sedem dní vopred, a ak ide o nevyčerpanú dovolenku podľa § 113 ods. 2, najmenej dva dni vopred. Toto obdobie môže byť skrátené so súhlasom zamestnanca.

        5. Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci aj počas jeho dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je karanténne opatrenie alebo izolácia; za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu karanténneho opatrenia, izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely § 64 posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného. Zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely § 157 ods. 3 posudzuje ako zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

        6.  Ak počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom verejného zdravotníctva vydaných na základe osobitného predpisu, ktorým sa pre zamestnávateľa upravuje dočasné podmieňovanie vstupu na pracovisko príslušným dokladom, zamestnanec nepredložil zamestnávateľovi príslušný doklad preukazujúci skutočnosti podľa osobitného predpisu alebo zamestnanec, ktorý nepredložil tento doklad, odmietol možnosť bezplatného otestovania ponúknutú zamestnávateľom a zamestnávateľ mu z tohto dôvodu neumožnil vstup na pracovisko a výkon práce, ide o prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

        7.  Ak nebol vydaný osobitný predpis podľa odseku 6, zamestnávateľ môže postupovať podľa odseku 6, ak je to nevyhnutné na účely zabezpečenia ochrany zdravia pri práci podľa osobitných predpisov vrátane takého spôsobu organizácie práce, ktorý vylúči alebo zníži nebezpečenstvo šírenia prenosného ochorenia; v tomto prípade nejde o prekážku v práci na strane zamestnanca.

         

        8. Zamestnávateľ  poskytne svojmu zamestnancovi, ak o to požiada, zariadenie IKT, ktoré bude zamestnanec využívať doma počas dištančného vyučovania.

        Podľa § 52 ods. 3 sa za domácnosť zamestnanca považuje dohodnuté miesto výkonu práce  mimo pracoviska zamestnávateľa. Nemusí teda  ísť iba o bydlisko zamestnanca, ale aj o iné miesto, ktoré si zamestnanec určí.

         

         

        Šiesta časť

        Sociálny fond

         

        Článok 24

        Tvorba sociálneho fondu

          

        1. Tvorba sociálneho fondu sa riadi zákonom č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v znení neskorších úprav a predpisov a ustanoveniami KZVS na rok 2022. Výška tvorby sociálneho fondu na rok 2022 je:
        1. povinným prídelom vo výške 1%,
        2. ďalším prídelom vo výške 0,25% zo súhrnu hrubých platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok.

         

         

        Článok 25

        Použitie fondu

         

        1. Pre použitie sociálneho fondu sú v pôsobnosti zamestnávateľa záväzné ustanovenia Zákona NR SR č.152/94 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 595 /2003 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, v znení zákona  NR SR č. 315/2005 Z. z.
        2. Pre čerpanie sociálneho fondu v podmienkach zamestnávateľa sú záväzné kritériá, dohodnuté medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou podľa prílohy č. 1

         

         

         

         

        Siedma časť

         

        Článok 26

        Záverečné ustanovenia

         

        1. Vo vládnom návrhu zákona  o štátnom  rozpočte na rok  2020 sú  zohľadnené    výdavky súvisiace s pracovnými podmienkami a podmienkami zamestnávania podľa tejto kolektívnej  zmluvy. Záväzky vyplývajúce z tohto bodu sa uplatňujú v zmysle kompetencií vyplývajúcich zo  všeobecne záväzných právnych predpisov.
        2. Zmluvné strany sa dohodli hodnotenie plnenia záväzkov a práv tejto KZ vykonávať písomnou formou.
        3. Účinnosť KZ sa začína prvým dňom obdobia, na ktoré sa zmluva uzavrela a končí sa uplynutím tohto obdobia, ak táto KZ neustanovuje inak.
        4. Táto KZ je vyhotovená v dvoch  exemplároch. Každá zo zmluvných strán obdrží po jednom podpísanom exemplári.
        5. Zmluvné strany vyhlasujú, že túto KZ si prečítali a súhlasia s jej obsahom.
        6. Táto KZ je záväzná i pre prípadných nástupcov zmluvných strán.
        7. Zmluvné strany sa zaväzujú vstúpiť do rokovania o uzavretí dodatku ku KZ do 15 dní od doručenia jeho návrhu a pri novej KZ na ďalšie obdobie začať o nej rokovať  najmenej tri mesiace pred uplynutím  platnosti  KZ, ak o to jedna zo zmluvných strán požiada.
        8. Táto KZ bude uložená u štatutárneho zástupcu zamestnávateľa a u predsedu ZO.    

         

         

         

         

         

          _________________________________                                   ________________________________

                       Mgr. Vladimír Želinský                                                                Mgr. Jaromír Zachar                      

                       predseda ZO OZ PŠaV                                        riaditeľ školy pri ZŠ Konštantínova 1751/64, Stropkov

         

         

         

        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

        Príloha č.1

         

         

        Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu

         

         

        Článok 1

        Všeobecné ustanovenia

         

             (1) Tieto zásady upravujú tvorbu, použitie, podmienky čerpania, rozpočet a zásady hospodárenia s prostriedkami sociálneho fondu (ďalej len SF), v zmysle zákona č. 152/1994 o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov, v pôsobnosti zamestnávateľa.

         

             (2) Tieto zásady sa môžu v priebehu roka meniť po odsúhlasení zmluvnými stranami.

         

              (3) Odborová organizácia aktívne spolupracuje so zamestnávateľom na tvorbe rozpočtu a použití SF.

             (4) V priebehu roka sa môže rozpočet SF v jednotlivých položkách upravovať podľa potrieb zamestnancov, po odsúhlasení zamestnávateľom a odborovou organizáciou.

         

             (5) Nevyčerpané finančné prostriedky SF prechádzajú do nasledujúceho obdobia.

         

             (6) Prostriedky SF sa vedú na samostatnom účte zamestnávateľa

        č.ú. SK9202000000001642358156. Na tento účet sa prostriedky prevádzajú vo výške 1/12 najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu, vo forme preddavkov z predpokladaného ročného základu na určenie povinného prídelu. Zúčtovanie povinného prídelu vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.

         

             (7) Zamestnávateľ je povinný odsúhlasiť všetky výdavky zo SF s odborovou organizáciou.

         

        Článok 2

        Tvorba sociálneho fondu

         

             Zmluvné strany sa dohodli na nasledujúcej tvorbe SF:

         

        a)  povinným prídelom, vo výške 1%

        b)  ďalším dohodnutým prídelom,  vo výške 0,25%

        zo súhrnu hrubých platov zamestnancov, zúčtovaných zamestnancom na výplatu za rok 2022.

         

        Článok 3

        Použitie a čerpanie sociálneho fondu

         

        a) Strava

         

        1. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom príspevok na stravovanie v školskej jedálni, nad rámec všeobecne platných predpisov (§152 ZP), na jeden odobratý obed príspevok vo výške 0,65 €.

         

        b) Sociálna výpomoc nenávratná

         

             Zamestnávateľ,  po odsúhlasení odborovou organizáciou, poskytne jednorazovú sociálnu výpomoc zamestnancovi diferencovane podľa sociálnej situácie v rodine:

        1. Pri zvlášť závažných ochoreniach zamestnanca  (onkologické ochorenia, srdcovo – cievne, ľadvinové a ďalšie) do výšky 200.- €,  podľa individuálneho posúdenia jednorázovo. Výšku príspevku dohodne odborová organizácia so zamestnávateľom.

        Prílohy: potvrdenie odborného lekára

         

        1. Pri úmrtí rodinného príslušníka (manžel, manželka, deti, - ak sa sústavne pripravujú na budúce povolanie do skončenia veku 25 rokov, ďalej deti, ktoré sú telesne, zmyslovo alebo mentálne postihnuté) do sumy 200.- €.

        Prílohy: potvrdenie odborného lekára

                    potvrdenie príslušnej miestnej samosprávy

         

         

        c) Kultúrna, spoločenská a vzdelávacia činnosť

         

        (1) Zamestnávateľ poskytne zo SF oceneným učiteľom príspevok  pri príležitosti dňa učiteľov vo výške 200.-€

         

        (2) Zamestnávateľ poskytne všetkým zamestnancom príspevok na regeneráciu vo výške 20.-€, respektíve podľa zostatku na SF ku koncu kalendárneho roka.

         

        (3) Zamestnávateľ poskytne zo SF príspevok pri príležitosti jubilea 50-teho roku života vo

         výške 150.-€

         

        (4) Zamestnávateľ poskytne zo SF príspevok pri príležitosti jubilea 60-teho roku života a to takto :

        • Od 0 – do 5   rokov odpracovaných u zamestnávateľa  -   100 €
        • Od 5 -  do 10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa –   150 €
        • Viac ako 10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa –   200 €

         

                 Príspevky podľa tohto odseku budú vyplácané zamestnancom, ktorí majú uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú. Zamestnancom, ktorí majú uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, budú príspevky vyplácané iba v prípade, ak ich pracovný pomer trvá v kalendárnom roku minimálne 6 mesiacov.

         

                 Tieto zásady sú súčasťou KZ na rok 2022 a nadobúdajú účinnosť 1. januára 2022, ich účinnosť končí 31. decembra 2022.

         

        V Stropkove dňa ..... januára 2022

         

         

         

         

                          .............................................                                            ..............................................

                          podpis a pečiatka predsedu                                             podpis a pečiatka štatutárneho

                             odborovej organizácie                                                      zástupcu zamestnávateľa

         

         

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

        Príloha č. 2

         

        Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu

         

         

        Článok 1

         

        Všeobecné ustanovenia

         

         

        (1) Tieto zásady upravujú tvorbu, použitie, podmienky čerpania, rozpočet a zásady hospodárenia s prostriedkami sociálneho fondu (ďalej len SF), v zmysle zákona č. 152/1994 o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov, v pôsobnosti zamestnávateľa.

         

        (2) Tieto zásady sa môžu v priebehu roka meniť po odsúhlasení zmluvnými stranami.

         

        (3) Odborová organizácia aktívne spolupracuje so zamestnávateľom na tvorbe rozpočtu a použití SF.

        (4) V priebehu roka sa môže rozpočet SF v jednotlivých položkách upravovať podľa potrieb zamestnancov, po odsúhlasení zamestnávateľom a odborovou organizáciou.

         

        (5) Nevyčerpané finančné prostriedky SF prechádzajú do nasledujúceho obdobia.

         

        (6) Prostriedky SF sa vedú na samostatnom účte zamestnávateľa . Na tento účet sa prostriedky prevádzajú vo výške 1/12 najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu, vo forme preddavkov z predpokladaného ročného základu na určenie povinného prídelu. Zúčtovanie povinného prídelu vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.

         

        (7) Zamestnávateľ je povinný odsúhlasiť všetky výdavky zo SF s odborovou organizáciou.

         

         

         

        Článok 2

        Tvorba sociálneho fondu

         

        Zmluvné strany sa dohodli na nasledujúcej tvorbe SF:

         

        a) povinným prídelom, vo výške 1%

        b) ďalším dohodnutým prídelom, vo výške 0,25%

        zo súhrnu hrubých platov zamestnancov, zúčtovaných zamestnancom na výplatu za rok 2021.

         

         

         

         

        Článok 3

        Použitie a čerpanie sociálneho fondu

         

        a) Strava

        1. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom príspevok na stravovanie v školskej jedálni, nad rámec všeobecne platných predpisov (§152 ZP), na jeden odobratý obed príspevok vo výške 0,80 €. (podľa KZ od 1.8.2022) do tohto termínu platí príspevok na jeden odobraný obed vo výške 0,65 €.

         

        b) Sociálna výpomoc nenávratná

           Zamestnávateľ, po odsúhlasení odborovou organizáciou, poskytne jednorazovú sociálnu výpomoc zamestnancovi :

         

        Pri zvlášť závažných ochoreniach zamestnanca (onkologické ochorenia, srdcovo – cievne, ľadvinové a ďalšie) do výšky 200.- €, podľa individuálneho posúdenia jednorázovo. Výšku príspevku dohodne odborová organizácia so zamestnávateľom.

        Prílohy: potvrdenie odborného lekára

         

        c) Sociálna výpomoc návratná

        1. Zamestnancovi sa poskytne sociálna výpomoc návratná do výšky 200 €. Zamestnanec predkladá žiadosť výboru ZO, po vyjadrení a doporučení riaditeľa školy a predsedu ZO. Výbor odborovej organizácie žiadosť prerokuje a ssvojím vyjadrením ju podstúpi na vyjadrenie zamestnávateľovi.

        2. Žiadosť o poskytnutie návratnej sociálnej výpomoci si zamestnanec môže podať raz ročne

        3. Pri rozviazaní pracovného pomeru je zamestnanec povinný vrátiť sociálnu návratnú výpomoc najneskôr do 6 mesiacov. Dohodu o splátkach uzatvorí zamestnávateľ.

        4. Odpustenie návratnej sociálnej výpomoci je možné po individuálnom posúdení prípadu zamestnávateľom, po dohode s odborovou organizáciou.

         

        c) Kultúrna, spoločenská a vzdelávacia činnosť

        1. Zamestnávateľ poskytne zo SF oceneným učiteľom príspevok pri príležitosti dňa učiteľov vo výške 150 .-€

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje vyplatiť zamestnancovi odmenu za pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 rokov a to takto :

        • Od 0 – do 3 rokov odpracovaných u zamestnávateľa - 50 €

        • Od 3 - do 10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa – 100 €

        • Viac ako 10 rokov odpracovaných u zamestnávateľa – 150 €

         

        1. Zamestnávateľ sa zaväzuje vyplatiť odmenu príspevok pri príležitosti dosiahnutia 60 rokov vo výške 200 €

        2. Zamestnávateľ poskytne všetkým zamestnancom príspevok na regeneráciu vo výške min. 20.-€, respektíve podľa zostatku na SF ku koncu kalendárneho roka.

        3. Zamestnávateľ poskytne na kultúno-spoločenské podujatia a školenia sumu najviac 50 €/eur na jedného pracovníka(respektíve podľa stavu na SF)

         

         

         

         

        Tieto zásady sú súčasťou KZ na rok 2022 a nadobúdajú účinnosť 1. januára 2022, ich účinnosť končí 31. decembra 2022.

         

         

         

         

         

         

        V Stropkove dňa 11 januára 2022

         

         

         

        .............................................                                                              ..............................................

          podpis a pečiatka predsedu                                                               podpis a pečiatka štatutárneh

         odborovej organizácie                                                                        zástupcu zamestnávateľa

         

         

         

         

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje